ODVIROVÁNÍ
od 350,- Kč ceník

Počítačový vir

 

Počítačový virus je program, který se šíří z jednoho pc do druhého a zabraňuje provozu počítače. Šířit se může i pomocí emailu.

Může poškodit nebo odstranit data. Virus se může skrývat v nelegálním softwaru či v jiných souborech nebo programech, které stáhnete.

 

Červ - Červ je počítačový kód, který se šíří bez účasti uživatele. Většina červů začíná jako e-mailová příloha, která při otevření nakazí počítač. Červ hledá v nakaženém počítači soubory obsahující e-mailové adresy, jako jsou například adresáře nebo dočasné webové stránky. Červ pak tyto adresy použije k rozesílání nakažených e-mailových zpráv a často napodobuje (nebo falšuje) adresu odesilatele v těchto e-mailových zprávách tak, aby to vypadalo, že původcem nakažené zprávy je někdo, koho daný uživatel zná. Červ se pak automaticky šíří díky chybám zabezpečení e-mailových zpráv, sítě nebo operačního systému a často dokážou systém zaplavit dříve, než se zjistí skutečná příčina. Červi nejsou vždy pro počítače destruktivní, ale zpravidla způsobují potíže s výkonem a stabilitou sítě a počítače.

 

Trojský kůň - Trojský kůň je škodlivý softwarový program, který se skrývá uvnitř ostatních programů. Do počítače vstoupí skrytý v legitimním programu, jako je například spořič obrazovky. Potom do operačního systému vloží kód, který hackerům umožní přístup k nakaženému počítači. Trojské koně se zpravidla nešíří samy. Jsou rozšiřovány prostřednictvím virů, červů nebo staženého softwaru.

 

Ransomware (zdroj odstranitivrus.cz)

 

Ransomware je typ škodlivého softwaru (nebo malwaru), který oběti blokuje přístup k počítači a požaduje zaplatit výkupné. Výkupné a oficiální důvod, proč by jej oběť měla zaplatit, závisí na typu viru.

Existuje několik typů ransomwarových programů, které používají různé metody k tomu, aby uživatele donutily zaplatit výkupné. V současné době existují tři různé verze:

Ransomware šífrující soubory. Tato verze ransomwaru se většinou šíří pomocí trojských koní. Jakmile se dostane do počítače, najde nejpoužívanější soubory a zašifruje je. Obvykle jsou to soubory jako fotografie, hudební soubory, videa, umělecké a obchodní soubory a další údaje, které jsou považovány za důležité pro oběť. Navíc, ransomware začne zobrazovat obrovskou varovnou zprávu, která tvrdí, že jediný způsob, jak soubory dešifrovat je zaplatit výkupné. Ve skutečnosti je to pravda, protože většina takových malwarových programů vymaže stínové kopie souborů a zabraňuje jejich obnovení.

 

Ransomware, který soubory nešifruje. Tento typ ransomwaru blokuje celý PC systém a snaží se uživatele přimět zaplatit vymyšlený poplatek. Proto se prezentuje jako varovná zpráva vládního orgánu. Obvykle hackeři používají názvy jako FBI, policie a další. Jakmile infikuje systém, zkontroluje ho pro nelegální soubory, jako je pornografický obsah, nebo nelicencované verze programů. Jakmile jsou detekovány, virus uzamkne počítač a zobrazí obrovskou varovnou zprávu, která vypadá, že patří k nějakému vládnímu orgánu. V tomto případě, je oběť upozorněna na to, že jsou v jeho/jejím počítači nezákonné soubory, které byly zjištěny po skenování počítače. Navíc, je uživatel vyzván k zaplacení pokuty s cílem vyhnout se vězení.

 

Ransomware, který uzamyká prohlížeč. Tato verze ransomwaru neovlivňuje počítačový systém. Opírá se o JavaScript, který blokuje prohlížeč a způsobuje zobrazování obrovské varovné zprávy. Toto falešné oznámení je velmi podobné tomu, které zobrazuje ransomware, který soubory nešifruje. Většinou uživatele obviňuje z nelegální aktivity na internetu a žádá zaplatit výkupné, aby se vyhnul vězení. Samozřejmě, že takový ransomware nemá nic společného s FBI, Europolem nebo jinou vládní institucí.

 

 

 

Spyware

Jedná se o škodlivý software, který slouží ke špehování uživatele a sledování jeho činností na počítači.

Vzhledem k tomu, že Spyware se často tváří jako kodek, doplněk do prohlížeče apod., si nezkušený uživatel tento program nainstaluje v dobré víře do počítače sám.

Jeho hlavním záměrem je shromažďovat data o uživateli a odesílat je tvůrci. Spyware tedy může zjistit i velmi citlivá data.

Adware (advertising-supported software)  (zdroj wikipedia.org)

Jedná se o produkty znepříjemňující práci nějakou reklamní aplikací. Ty mohou mít různou úroveň agresivity - od běžných bannerů až po neustále vyskakující pop-up okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Další nepříjemnou věcí je např. změna domovské, aniž by o to uživatel měl zájem. Většinou ale nejsou přímo nebezpečné jako. Programy obsahující adware na rozdíl od spyware neshromažďují tajně informace a neodesílají je přes internet bez souhlasu uživatele.

 

 

 

 

723 142 342

KONTAKT

INFO@PUJDETO.CZ